„Do příště napište seznam osobních úspěchů“, zavelela lektorka na kursu „Akademie Konec Prokrastinace“, kam jsme se s kolegy přihlásili, abychom zase trochu vylepšili své podnikatelské růstové skóre.

Seděla jsem doma u svého pracovního stolu a okusovala jsem propisku. Ty, které mne napadly, mi v měřítku času připadaly malé. Ty, které mi nepřišly malé, mi zase připadaly směšné ve srovnání s tím, co asi napíšou ostatní.

Nemohla jsem si vzpomenout, kdy jsem se radovala z  něčeho dokončeného. A došlo mi, že tohle je přesně to, co ve svém životě dělám ŠPATNĚ. Namísto toho, abych se radovala z dokončených věcí, nahodím na pomyslný prut další mrkev, pověsím si ji před oči a vyrazím za ní. Hlavně se nechválit, abych nezpychla. A hlavně se nezastavovat… co kdybych se už znovu nedala do pohybu. Oslavy jsou určené pro ostatní, ne pro mne – já už budu pracovat na něčem dalším.

Když je nejhůř, použij jiný mozek

Nakonec jsem rozhodla přelstít svůj ajťácký analytický mozek změnou zapojených hemisfér. Sedla jsem do auta a vyrazila do obchodu s korálky. Nakoupila jsem patnáct velkých dřevěných korálků a pak se ještě vrátila pro patnáct dalších do zásoby. Doma jsem vyhnala z pracovny kočky, na zem roztahala barvy a za každý jeden úspěch, na který jsem si dokázala vzpomenout, jsem pomalovala jeden korálek. Čím bláznivější, tím lepší.

Fungovalo to. Za hodinu se nad pracovním stolem na šňůře, natažené mezi dvěma obrazy, houpalo patnáct úspěchů, které od sebe rozeznám jen já. Za další hodinu se tam houpalo dalších sedm navíc. Snad nikdy jsem neměla tak dobrou náladu jako tehdy.

Nasdílet znamená násobit

Nakonec jsem svůj trojrozměrný „obraz“ vyfotila a příběh jeho vzniku napsala na svůj Facebookový profil.  A stalo se něco úžasného.

V průběhu dalších dvou měsíců jsem dostávala korálky. Dřevěné, keramické i skleněné. A vždycky s komentářem k úspěchům, které jsou s nimi spojené. Dala jsem je na druhou šňůru a říkám jim Korálky 2.0, protože jsou to úspěchy společné. Sdílené. Násobené.

Byla to jedna z nejlepších posiloven sebevědomí, jakou jsem kdy absolvovala.
Mohu ji vřele doporučit každému.

 

Martina Hyndráková

DALŠÍ ČLÁNKY:

Radit znamená předávat

Když někomu radíte, ať to vypadá, že mu připomínáte něco, co zapomněl, a ne světlo, které není schopen vidět. ~ Baltasar Gracián, spisovatel a filozof, 1601-1658

Serendipita

„Inovace, uváděné jako příklady serendipity, vznikly v hlavách lidí, schopných vidět mosty tam, kde ostatní vidí propasti, a kreativně propojovat věci a děje na základě zdánlivě nesouvisejících, přesto významných vazeb.
Šance na objev je událost.
Serendipita je schopnost.“
 Wikipedie

Synektika

„Všechny věci bez ohledu na jejich rozdílnost mohou být nějak spojeny, ať už fyzicky, psychologicky nebo symbolicky.“ (Roukes, 1988).

Synektika je metoda řešení problémů, pracující s analogiemi a metaforami.

Maséři a koučové…

co mají společného?
První větu v učebnici:
„Nejdůležitější je, aby se Vám z klienta nestal pacient“. 

Kdo chce kam…

… pomůže si sám“ 

Šárka Lukešová

Jsem inspirátor, zrcadlo, interní tlumočník, analytik, gramodeska i postrkující šťoura. Pomáhám lidem zhmotňovat jejich podnikatelské plány.

Bc. Martina Hyndráková, MBA
+ 420 777 746 618
martina@hyndrakova.cz
Facebook: @hyndrakova